0212 909 39 16

Özgeçmiş Hazırlamanın Altın Kuralları

Hepimiz bir işe başvururken özgeçmişimizin binlerce özgeçmiş modelleri arasında seçilmesini isteriz. Bir işe başvuran onlarca binlerce insan olabiliyor. O yüzden özgeçmişinizin o kadar özgeçmiş arasında kaybolmaması ve dikkat çekmesi için bazı kurallara dikkat etmeliyiz. İşte bu kurallar:

Sunum

Times New Roman ya da Arial gibi okunur yazı tipleri tercih ediniz. A4 kâğıdına yazınız ve kâğıdın sadece bir yüzüne yazınız. Kâğıtta kenar boşlukları 0,5’ e 1 inç boyutunda olmalı. Özgeçmiş bir ya da iki sayfa olmalıdır. Eğer ayrıntılı olacaksa dahi iki sayfayı geçmemelidir. Uzun paragraflardan kaçının. Silik, bulanık ve ciddiyetsiz günlük kıyafetli fotoğraflar eklemeyiniz. Gereksiz bilgiler eklemekten kaçının. Kelime ve cümlelerin altını çizmeyin. Birinci ya da üçüncü tekil kişi ağzı ile yazmalısınız. On bir ya da on iki punto ile yazmalısınız. Özgeçmişe ek olarak istediğiniz pozisyon için bir ön yazı yazarsanız daha iyi olur

Sıralama

Sıralamanın mantıklı bir düzende olması çok önemlidir. Sayfanın başında hobilerden bahsedemeyiz.

1.Kişisel bilgiler

2.İletişim bilgileri

3.Bilgisayar bilgisi

4.Yabancı dil bilgisi

5.Referanslar

6.Eğitim

7.İş ve staj deneyimi

8.Yetenekler ve hobiler

9.Sertifikalar

10.Ödüller

İçerik

Özgeçmişte yalnızca neler yaptığınızı, nasıl biri olduğunuzu değil aynı zamanda işyerine neler katabileceğinizi de belirtiniz. Şirketin, eleman arama kriterlerinde yazdığı liderlik, takım çalışması gibi özellikleri kendi yaşamınızdan örnekler ile destekleyiniz. Başvurduğunuz işe yönelik CV hazırlayınız. Her farklı iş başvurusunda yeni bir özgeçmiş hazırlamak zorunda değilsiniz ama deneyim ve projelerden bahsederken bazı bilgileri ekleyip çıkarmanız gerekir. CV’ izi anlaşılır sade bir dil kullanarak kısa ve öz cümlelerle yazmalısınız. İmla ve noktalama hataları olmamalı. Belirli bir yazı tipi kullanılmalı, farklı yazı tipleri denenmemelidir. “Yetenekliyim, mükemmelim” gibi ifadelerden kaçınılmalı. En iyi sonuç için son kez aileden birinin veya bir arkadaşınızın fikrini alabilirsiniz. Özgeçmişinizi zaman geçtikçe güncellemelisiniz. Kullandığınız kelimelerdeki zaman eklerine dikkat etmeniz gerekir. Eğer geçmişte yaptığınız bir iş ise “yaptım” şu an yaptığınız bir iş ise “yapıyorum” demelisiniz. İş deneyimleri ve eğitim bilgilerinizi sondan başa doğru ters kronoloji şeklinde yazmalısınız.

Örnek: 2009-2013 Gazi Üniversitesi / Bilgisayar Mühendisliği

2005-2009 Çankaya Ticaret Lisesi / Muhasebe

Özgeçmişinizi PDF formatında gönderiniz. Bu, görüntüyü sizin gördüğünüz şekilde görmelerini sağlayacaktır.

Kişisel Bilgiler

İsim- soy isim, doğum tarihi, doğum yeri, medeni durum, uyruk, cinsiyet, sürücü belgesi, askerlik durumu ve seyahat edilebilirlik bilgilerini içerir. Sürücü belgesinin sınıfı, alındığı tarih yazılır. Askerlik durumu için erkekler tamamlanmış ya da tecilli ise tamamlanma tarihi ya da tecil tarihi yazılır.

İletişim Bilgileri

E-posta adresiniz, telefon numaralarınız, size ulaşamayacakları anda arayabilecekleri bir yakınınızın telefon numarası ve adres bilgileriniz hemen kişisel bilgilerden sonraki ilk yere yazılmalıdır. E-posta adresiniz “çılgınprenses@hotmail.com” gibi ciddiyetsiz olmamalı. İsim ve soy isimden oluşan e-posta adresi işinizi ciddiye aldığınızı gösterecektir.

Bilgisayar Bilgisi

Bildiğiniz bilgisayar programlarını seviyeleri ile birlikte yazmalısınız. Eğer bir kursa gidip sertifika aldıysanız ya da seviyenizi gösteren bir belge varsa o belge ile birlikte yazınız. Genel bilgisayar kullanımı gibi genel ifadeler kullanmamalısınız.

Referanslar

En az iki en çok dört referans verebilirsiniz. Referansınız yoksa bu başlığı hiç eklemeyebilirsiniz. Referans olarak yazacağınız kişiye mutlaka önceden bilgi vermelisiniz. Yeni mezunsanız bir hocanızın ve birde stajdaki yöneticinizin bilgilerini verebilirsiniz. Referans ad-soyad, telefon numarası, pozisyonu, e-posta adresi olarak yazılır. CV’ izin en sonunda yazılması daha doğrudur.

Yabancı Dil Bilgisi

Bildiğiniz yabancı diller seviyeleri ile birlikte yazılır. Doğru seviyenizi yazmalısınız çünkü CV verdiğiniz yer sizi mülakata çağırıp kendinizi İngilizce tanıtmanızı isteyebilir veya “başından geçen bir olayı İngilizce anlat” diyebilir. Varsa sertifika veya seviye belirtilen belgeyi de ekleyebilirsiniz.

Eğitim

En son aldığınız eğitimden ilk aldığınız eğitime kadar; doktora, yüksek lisans, lisans, lise şeklinde yazılır. Okul adı, bölüm, başlama ve bitiş tarihleri ile birlikte ay ve yıl olarak yazılır. Okul döneminde burs veya derece aldıysanız belirtiniz. Okul başarı puanınız üçün üzerinde ise yazınız. İlkokul ve ortaokul bilgilerini yazmanıza gerek yoktur. Erasmus yaptıysanız başlangıç- bitiş tarihinizi, okul adını, bölümünüzü mutlaka yazınız.

İş Ve Staj Deneyimi

En sondan en başa doğru çalıştığınız iş yerinin adını, şehri, başlangıç ve bitiş tarihini, neden ayrıldığınızı, iş tanımını ve pozisyonunuzu belirtiniz. Başarılarınız varsa yazınız.

Yetenekler Ve Hobiler

Pozisyonunuz için gerekli olan yabancı dil bilginizi, bilgisayar bilginizi seviyeleri ile birlikte yazabilirsiniz. Gene pozisyon için gerekli ise sürücü belgenizi sınıfı ile birlikte yazabilirsiniz. Katıldığınız sosyal faaliyetler ve gönüllü çalışmalar binlerce kişi arasından öne geçmenizi sağlayabilir.

Sertifika Ve Kurs Bilgileri

Kursa gittiyseniz, sertifikanız varsa, dereceniz varsa kurumun adı, tarihi ay ve yıl olarak yazılır.

Ödüller

Kazandığınız ödülün adı, tarihi, kurumun adı yazılır. Eğitim ve sosyal hayatınızdaki dereceler ve ödüller de buna dahildir.

Bu altın kurallara dikkat ederek hazırlayacağınız CV ile binlerce kişi önüne geçebilir, hedeflediğiniz kariyer imkânına sahip olabilirsiniz.

Yorum / Soru Bölümü