0212 909 39 16

Özgeçmiş Dediğin Güçlü Olmalı

Mezun olduktan sonra ya da kariyer hedeflerinde değişikliğe gitmeye başladığınız zaman yoğun bir iş arama dönemine girmeye başlarsınız. Önünüzde sizi bekleyen parlak bir gelecek ve yüzler iş fırsatı vardır. Bu iş fırsatları arasında kendiniz için en uygun olanları belirledikten sonra başvurucu süreci geliyor. Başvuru süreçlerinde iş bulma aşamasındaki en kritik noktadır. Sizin gibi başvuru yapan yüzlerce aday arasında kendinizi belli eden bir etkene ihtiyacınız vardır. Bu süreçte sizi her zaman duyduğunuz Özgeçmiş dediğin güçlü olmalı noktasına getirir. Etkili bir özgeçmiş başvurduğunuz iş ilanında sizi ön plana çıkarak temel noktaları içerdiği zaman etkili olmaktadır. Etkili bir özgeçmişte sizi rakiplerinizden sıyırarak ‘ben bu iş için en uygun adayım’ demenin yoludur.

Kariyer hedefleriniz de sizi başarıya ulaştıracak ve başvurduğunuz şirket için en doğru aday olduğunuzu gösterecek olan özgeçmiş oldukça önemlidir. Dikkatleri üzerinize toplayacak özgeçmişiniz ile yüzlerce aday arasından kolaylık sıyrılabileceksiniz. Bunun için Özgeçmiş dediğin güçlü olmalı konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur.

Özgeçmiş Nasıl Doldurulmalı

Özgeçmişiniz iş hayatınıza girişte sizi temsil eden ilk etkendir. Bundan dolayı özen hazırlanmış bir özgeçmişe sahip olmanız gerekmektedir. İş başvurularında ikili diyaloğa girmeden ilk olarak özgeçmişiniz ile kendinizi tanıtırsınız. Bundan dolayı Özgeçmiş dediğin güçlü olmalı konusunda dikkat edilmesi gereken ilk nokta iletişim bilgilerinizden hobilerinize kadar her alanın eksiksiz doldurulmasıdır. Böylelikle kendinizi özgeçmişiniz aracılığıyla kolayca tanıtabilirsiniz.

Ön Yazı

Özgeçmiş hazırlanırken genellikle ön yazı kısmına çok önem verilmez. Bu doğru olmayan bir tercihtir. Özgeçmişinizi hazırlarken başvurduğunuz şirket ve pozisyona yönelik kısa bir ön yazı ile özgeçmişinizi tamamlamalısınız. Kariyer hedeflerinizden ve başvurduğunuz şirkete sağlayabileceğiniz avantajların anlatıldığı bir ön yazı oldukça etkileyicidir. Bir sayfayı geçmeyecek şekilde hazırladığınız güçlü bir ön yazı sayesinde Özgeçmiş dediğin güçlü olmalı konusunda emin adımlarla ilerliyor olacaksınız.

İlgi Alanları ve Hobileriniz

Özgeçmiş hazırlanırken deneyimler, eğitim bilgileri, iletişim bilgileri gibi önemli görülen alanlar eksiksiz bir şekilde doldurulur. Sıra hobi ve ilgi alanlarına geldiği zaman genellik klasikleşmiş birkaç şey yazılır ve geçilir. Özgeçmiş dediğin güçlü olmalı denildiği zaman hobiler unutulmamalıdır. Özgeçmişinizi güçlendirmenin yanında bazı şirketler hobiler aracılığıyla karakter analizi bile yapmaktadır.

Sertifikalar

Alınan çeşitli eğitimler sertifikalar ile desteklendiği zaman daha güçlü bir çalışma ortağı olarak görünmenize yardım olacaktır. Online kurslar ya da okulda gördüğünüz eğitimlerden aldığınız sertifikalar ile özgeçmişinizi taçlandırabilirsiniz. Tüm bu adımları izledikten sonra özgeçmiş dediğin güçlü olmalı konusunda herhangi bir tereddüt yaşamadan özgeçmişinizi hazırlayarak iş başvurularına başlayabilirsiniz.

 

 

Yorum / Soru Bölümü