0212 909 39 16

Kusursuz Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Kusursuz özgeçmiş hazırlama, iş hayatına başladığınız zaman bilmeniz gereken hususlardan biridir. Prestijli bir şirkete veya kuruma başvurduğunuz zaman özgeçmişinizi detaylı ve gerekli kriterlere dikkat ederek hazırlamanız önemli bir pozisyonda işe başlamanızı sağlayacaktır. İşe başlamak istediğiniz kurum veya şirket hakkında gerekli bilgileri araştırarak toplamalısınız. Daha sonra kurumun veya şirketin aradığı nitelikleri ön plana çıkaracak bir özgeçmiş hazırlayarak başvurunuzu yapmalısınız. Unutmayın ki insan kaynakları tarafından akılda kalabilmenizi sağlayacak bir metin ile çoğu rakibinizin önüne geçebilirsiniz.

Özgeçmişinizi hazırlarken işverenleri etkileyecek bilgileri ön plana çıkaran bir metin çizelgesi oluşturmalısınız. İşiniz ile alakalı olan detayları ön planda tutarak özgeçmişiniz üzerindeki ilginin kaybolmamasını sağlayabilirsiniz.

Kusursuz özgeçmiş hazırlama sürecinde dikkat etmeniz gereken ilk husus kişisel bilgilerinizi doğru bir şekilde yazmanızdır. Aynı zamanda kullanacağınız mail adresinin de kurum kimliğine uygun bir şekilde olması gerektiğini unutmamalısınız. Günlük hayatta kullandığınız ve nickname arkasına sağlandığınız mail adreslerini kullanmamalı, kişisel bilgilerinizi belirten bir mail adresini özgeçmişinize yazmalısınız. Kişisel bilgilerinizi ve adresinizi yazdıktan sonra başvurduğunuz pozisyon ve kendinizle alakalı özet bilgilere yer verebilirsiniz.

Bu kısımları yazdıktan sonra ters piramit tekniğini uygulayarak deneyimler bölümünü yazmalısınız. Ters piramit tekniğinde dikkat edilen en önemli husus deneyimlerinizi ters zaman çizelgesine göre yazmanızdır. Yani en son ayrıldığınız işinizle alakalı bilgileri en üste ilk yaptığınız işi en alta yazacak şekilde deneyimlerinizi sıralamalısınız. Deneyimlerinizi yazarken hangi pozisyonda ve nerede, ne kadar süre ile çalıştığınızı belirtmelisiniz.

Özgeçmiş Metni ile Alakalı Teknik Bilgiler

Kusursuz özgeçmiş hazırlama sürecinde özgeçmişinizi bilgisayar ortamında yazıya aktarıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı teknik bilgiler vardır. Özgeçmişinizi yazarken yazı fontuna ve punto büyüklüğüne dikkat ederek işe başlamalısınız.

Özgeçmişinizi hazırlarken kullanacağınız fotoğraf, akılda kalmanızı sağlayan en önemli etkendir. Bu nedenle fotoğraf seçiminizi düzgün bir şekilde gerçekleştirmeli ve bunu bilgisayar ortamına aktararak özgeçmişinizin sağ üst köşesine iliştirmelisiniz. Yazılarınızın okunaklı olabilmesi için tavsiye edilen yazı tipi Times New Roman’dır. Punto büyüklüğünü 12 yapmanız da tavsiye edilenler arasındadır. Hazırlamış olduğunuz özgeçmişin 250-300 kelime arasında olması gerektiğini unutmamalı, uzun yazdığınız özgeçmişlerin çoğu zaman okunmadığının farkında olmalısınız. Bu nedenle size dilediğiniz pozisyonu kazandıracak olan deneyimlerinizi, hobilerinizi ve eğitimlerinizi eklemelisiniz. Gereksiz detaylarla özgeçmişinizi boğmamalısınız.

Özgeçmişinizi yazarken kullanmış olduğunuz kelimelere dikkat etmeli, anlatım bozukluğu yapmadan kendinizi ifade etmeye gayret etmelisiniz. Böylelikle kusursuz bir özgeçmiş hazırlayarak tercih etmiş olduğunuz pozisyona bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Yorum / Soru Bölümü