0212 909 39 16

Kapsamlı CV Nasıl Hazırlanır

İş başvurularında sizi anlatan en önemli detaydır CV. Bundan dolayı kapsamlı hazırlanan CV’ler rakiplerinizin önüne geçmenizde oldukça etkilidir. Hazırlayacağınız CV’niz sizi kapsamlı olarak tanıtma hakkınızdaki tüm detayları içermelidir. Bundan dolayı kapsamlı CV nasıl hazırlanır konusunda detaylı araştırmalar yaparak özgeçmişinizi oluşturmanız gerekmektedir.

CV’nizi hazırlarken başvurduğunuz şirketin insan kaynakları departmanı tarafından detaylı olarak incelenecektir. Bu incelemelerde dikkat etmeniz gereken noktalara özen göstererek bir CV hazırlamanız gerekecektir. Kapsamlı CV nasıl hazırlanır konusunda biraz daha ayrıntılı bilgi vermek gerekmektedir.

CV Standartlarına Uyun

Kapsamlı CV nasıl hazırlanır konusunda en önemli noktalardan biri göze hoş gözüken bir CV oluşturmaktadır. Ele alındığı ilk anda ilgi uyandıran ve anlaşılır olan CV’ler insan kaynakları tarafından oldukça ilgi görmektedir. Bunun için CV’nizin okunur olmasına dikkat edin. Okunaklı ve biçimsel olarak düzgün hazırlanan CV’ler dikkat çekici olduğu kadar bilgilerinizin kolay anlaşılmasına da yardımcı olacaktır.

Fotoğraf Ekleyin

CV hazırlarken birçok yerde de karşınıza çıkan fotoğraf ayrıntısı dikkat çekmektedir. Fotoğraf kullanılmadan hazırlanan CV’ler genellikle iş verenler tarafından değerlendirilmeye alınmaz. Bundan dolayı da kapsamlı bir CV oluşturmamış olursunuz. Yüzünüzün net göründüğü, ağır makyajın olmadığı, başkalarının bulunmadığı fotoğraflar kapsamlı CV nasıl hazırlanır konusunda size yardımcı olacaktır.

Uzun Paragraflardan Kaçının

Etkili CV hazırlama konusunda sık yapılan hatalardan biri de uzun paraflarla hazırlanan CV’lerdir. Bu durum kapsamlı CV nasıl hazırlanır konusunda oldukça yanlış bir yöntemdir. İş bilgilerinin, eğitim bilgilerinin detaylı anlatıldığı uzun paragraflı CV’ler insan kaynakları uzmanları tarafından karışık göründüğü için detaylı olarak incelenmeyebilir. Bu durumda rakiplerinizin gerisinde kalmanıza yol açar. Kapsamlı bir CV oluşturmak için 2  adet A4 sayfasını geçmeyen bir özgeçmiş oluşturmanız uygun olacaktır.

Projeleriniz Özetleyin

Kapsamlı CV nasıl hazırlanır noktasında ki bir diğer ayrıntıda yaptığınız işleri ve projeleri kısa özetlemektir. CV hazırlanırken yapılan projelerden sadece isim olarak bahsedilir ve durum anlaşılır bir etki yaratmaz. Bunun yerine yaptığınız proje ve işleri kısaca özetleyin. Böylelikle iş verenler sizin hakkınızda bilgi sahibi olacaklar ve yaptığınız işleri tanıyabileceklerdir.

İmla Kurallarına Dikkat Edin

CV’nizi hazırlarken imla kuralları oldukça önemlidir. Kapsamlı CV’ler imla kurallarına özen gösterilmeden hazırlandığında bütün çabanız boşa gitmiş olacaktır. İş verenler tarafından CV’ye özen göstermediğiniz düşünülerek iş başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilecek önemli bir ayrıntıdır.

Kariyer Hedeflerinizi Belirtin

Kapsamlı CV nasıl hazırlanır noktasında son ama önemli noktalardan biri de kariyer hedefiniz. CV’nize ekleyeceğiniz kısa bir kariyer hedefi yazısı gelecek dönemlerde yapacağınız işler konusunda iş verenlere bilgi verecektir.

Yorum / Soru Bölümü