0212 909 39 16

Kapsamlı Bir Özgeçmiş Nasıl Hazırlanmalı?

Kurumların personel alımı yaparken kişilerin iş başvurusu için kullandıkları en önemli belgelerden biridir özgeçmiş. Peki özgeçmiş nedir ve nasıl olmalıdır, Kapsamlı bir özgeçmiş nasıl hazırlanmalı? gibi sorular herkesin kafasını kurcalar. İş başvurularında özgeçmiş kişiler hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Özgeçmiş kişilerin ilgi alanları,eğitimleri,deneyimleri,yetenek ve becerileri gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olunmasını sağlayan bir belgedir. Özgeçmişler kişilerin işverenleri ile ilk temasıdır ve bu yüzden iyi bir izlenim bırakması açısından önem taşıyan bir belgedir. Bu kadar önem taşıyan bu belgeyi hazırlarken bizlerde gerekli özen ve hassasiyeti göstermeliyiz.

Kapsamlı bir özgeçmiş nasıl hazırlanmalı ve nelere dikkat edilmeli bunlardan bahsedecek olursak. İlk olarak özgeçmişiniz kısa öz ve kendimizi en iyi şekilde anlatabileceğimiz bir anlatım tarzı kullanmalıyız. Vesikalık bir fotograf ad,soyad,telefon numarası,mail adresi gibi özlük bilgilerinden bahsetmeniz önemli bir husustur. Özgeçmişimizi hazırlarken başvuruda bulunduğumuz firma da ne gibi bir pozisyon ve kariyer hedefiniz olduğunu da kesinlikle atlamamanız gerekir. Daha önceki deneyimleriniz eğer bir deneyiminiz yok ise staj ve aldığınız eğitimlerden bahsetmelisiniz. Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili bir sertifikanız varsa bunu da dosyanızda bulundurmalısınız. Kişisel başarılarınız ve yetenekleriniz bulunuyorsa bu konudan bahsetmeniz sizi diğer adayların önüne atabilir. Yabancı dil ve bilgisayar yetenekleri,hobi ve ilgi alanları gibi konu başlıklarını da ele almanızda fayda vardır. Son olarak referans konusunda abartıya kaçınarak en fazla üç adet donanımlı ve yaptığınız işler konusunda arkanızda durabilecek kişilerin bilgi paylaşımını yapmanız sizi diğer adayların önüne taşıyacaktır.

Özgeçmişte Referans Önemli midir?

Kapsamlı bir özgeçmiş nasıl hazırlanmalı diye düşündüğümüzde referansların önemi yadsınamaz. İşverenlerin bir çoğu yeterli donanıma sahip özgeçmişleri referans yetersizliği yüzünden değerlendirmemektedir. Buda bize bir özgeçmişte referansların önemini vurgulamaktadır. Özgeçmişimiz de yer alan referanslar kendimiz hakkında verdiğimiz bilgilerin doğruluğunun kanıtlanması açısından oldukça önemlidir. Özgeçmişimize referans olarak iş hayatındaki tanıdıklarımızı,yöneticilerimizi,çalışmakta olduğumuz müşterilerimizi ekleyebiliriz. Referanslarımızı özgeçmişimize eklerken isim ve soy isimleri,pozisyonları,unvan ve iletişim bilgilerini yazmamız yeterli olacaktır. Referans olarak seçtiğimiz kişilerin onayını önceden mutlaka almamız gerekir. Referans seçimi yaparken de iş ortamında kendini kanıtlamış,çalışması,disiplini ve ahlakıyla örnek olan ve yöneticileriyle iyi bir iş ahlakı içinde olan kişileri tercih etmemiz bizi her zaman diğer adaylardan bir adım öne atacaktır. Seçeceğimiz referansın bulunduğu iş yerinde yönetici pozisyonunda olması da diğer bir dikkat edilen ve iş yeri için önemsenen bir durumdur.

Yorum / Soru Bölümü