0212 909 39 16

İngilizce CV Nasıl Hazırlanmalı?

İş arama sürecinde sizi diğer adaylardan ayırarak onların önüne geçmenizi sağlayacak en önemli adım işvereni etkileyecek bir CV hazırlamaktır. Günümüzün rekabetçi iş yaşamında artık iş başvurusu için Türkçe hazırlanmış CV yeterli olmamaktadır. Yabancı dilinizin iyi olduğunu gösterebilmek için en etkileyici yollardan biri İngilizce CV hazırlamaktır. İngilizce CV hazırlamak için titizlikle izlenmesi gereken yollar vardır.

Gramer Ve İmla Yanlışları

İngilizce CV hazırlarken üzerinde en çok durulması gereken konu gramer ve imla yanlışlarından kaçınmaktır. Bu konuda dikkatsiz olmak, kelimeleri yanlış yazmak, mesleki ve teknik terimleri uygunsuz yerlerde kullanmak işverenin sizinle ilgili yanlış itibar uyandırmasına neden olur.

Fotoğraf Eklemek

Yalnızca Türkçe ve İngilizce CV hazırlarken değil, her dilde ve pozisyon için CV hazırlarken mutlaka fotoğrafınızı eklemelisiniz.

Ön Yazı Yazmak

CV hazırlarken uygun uzunlukta bir ön yazı yazmak sizi diğer adayların önüne geçirecektir. CV’nizin önüne geçmeyecek şekilde yazılan, deneyimlerinizi kısaca anlatabileceğiniz, dikkat çekici ve işverende CV’nizi okuma isteği uyandıracak bir ön yazı size artı puan kazandıracaktır.

 

CV Formatını Değiştirmeden Yazmak

İngilizce CV hazırlamak klasik CV formatının dışına çıkmak demek değildir. İş bilgilerinizi sona, referans bilgilerinizi başa yazmayın ve gereksiz uzun anlatımlardan kaçının. Klasik CV formatıyla CV hazırlamak için internette araştırma yapabilirsiniz.

Eğitim Bilgilerinizi Yazmak

Adayların eğitim bilgilerini doğru tarih aralığı ile, not ortalamasını belirterek, varsa okul başarılarını ekleyerek yazması beklenmektedir.

İş Deneyimlerinizi Yazmak

İş deneyimlerinizi yazarken mesleki terimler kullanmaya özen gösterin. Kısa ve net cümleler yazın. Hangi rolü üstlendiğinizi belirtmeyi unutmayın. Görev ve sorumluluklarınızdan kısaca bahsedin.

İlgi Alanlarınızı Belirtmek

İlgi alanları çoğu kişinin kitap okumak, sinemaya gitmek gibi klişe cümlelerde geçiştirdiği kısımdır. Sizin yazacağınız daha incelikli, detaylı ve farklı dallarda kazandığınız başarılar, yaptığınız başkanlıklar, kaptanı olduğunuz spor dalları gibi nitelikler sizin daha etkileyici görünmenize yol açacaktır.

Referans Belirlemek

Kendi mesleğiniz için referans belirlemeyi unutmayın ve güncel iletişim bilgilerini ekleyin. Referans olarak gösterdiğiniz kişilere haber verin. Bu referanslar sizi işverene daha güvenilir gösterir.

Son adım olarak CV’nizi 2 sayfadan uzun tutmaya özen gösterin.Kolay okunan yazı karakterleri seçin ve A4 kağıdına yazıp dosyalayın. Bu, Cv’nizi okuyan ve değerlendirecek olan işverenin dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.

Şu başlıklar altında neler yazabileceğinizi kısaca özetleyelim.

Personal: Adınız, soy adınız, iletişim bilgileriniz.
Profile: Kendinizle ilgili kısaca bilgi verin.
Work experiences: İş tecrübelerinizi yazın.
Education: Eğitim bilgilerinizi yazın.
Skills: Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili becerilerinizi yazın.
References: Referanslarınızı güncel iletişim bilgileri ile birlikte yazın.

Yorum / Soru Bölümü